Ugrás a fő tartalomra

Rahul Jandial: Miért álmodunk? - "Szükségünk van az álmokra."

„Bár az álmok keletkezése rejtélyesnek tűnhet, a forrásuk korántsem az. Az agy elektromosan rezonál, az elektromos áramlás hullámokban vonul végig rajta életünk minden pillanatában. Az álom a normális agyi elektrofiziológia terméke, egy elképesztő transzformáció, amely létrejön minden éjjel.”

Tévedés ne essék, ez nem egy újabb önsegítő könyv az ilyenfajta irodalom átláthatatlan, túlzsúfolt tengerén. Ez egy ízig-vérig tudományos ismeretterjesztő munka, és mint olyan, rendkívül izgalmas is.

Mindannyian álmodunk. Olyan természetes ez számunkra, mint az, hogy lélegzünk. Én magam azzal az elhatározással kezdtem bele a könyvbe, hogy párhuzamosan, kísérletképpen lejegyzem az álmaimat. Természetesen – elég bosszantó módon - egy fél pillanatnyit sem voltam képes felidézni belőlük egész héten! Utolsó szalmaszálba kapaszkodva tegnap éjjel leteszteltem azt az elméletet, miszerint képesek vagyunk meghatározni, kiről akarunk álmodni, és hogy ez jellemzően az utolsó, ébredés előtti álomban valósul meg. Jelentem: ez így igaz!

A borító belső oldalán ez a hollywoodi arcélű, hipnotikus tekintetű férfi Dr. Rahul Jandial agysebész és idegkutató. Csuda érdekes dolgokat ír, és úgy írja őket, hogy egy laikus is megértse. Mesél a rémálmok hasznosságáról, az álmodás és a kreativitás kapcsolatáról, a vágyaink metaforikus kivetüléséről. Arról, hogyan jelezhetnek akár évtizedekkel előre bizonyos fajta álmok bizonyos fajta betegségeket. Kifejti azt is, hogy ötfajta álomnarratíva létezik, és az agyunk ezeket variálja, ennek ellenére az álmok teljesen egyéni jelentéstartalommal bírnak. Azt írja egy helyen: „Egyedi módon az álmaink vagyunk, az álmaink pedig egyedi módon minket tükröznek.”

Az evolúció rostáján nem hullott ki az álmodás képessége, tehát: haszna van. Fejlődésünk, túlélésünk, mentális egészségünk múlik rajta, képesek vagyunk-e értelmezni és feldolgozni mindazt, ami éjjel a fejünkben történik. „Az álmok hordozzák a legnagyobb ajándékot is, ami az önismeret.” Ennek fényében, ez mégiscsak egy önsegítő könyv. Lépés a tudatos jelenlét felé az álmainkon keresztül. 

 

21.Század Kiadó

Budapest, 2025
302 oldal 
ISBN: 9789635685011
Fordította: Novák Gábor

Megjegyzések